Standardy

  1. Jesteśmy w pierwszej kolejności portalem edukacyjnym. Swoją misję realizujemy poprzez wyjaśnianie, dlaczego niektóre popularne koncepcje dotyczące akustyki i muzyki nie są prawidłowe.
  2. Błędy staramy się korygować. Zamiast samego głoszenia, że coś nie jest prawdziwe, dążymy do tego, aby Czytelnik zrozumiał, w czym tkwi błąd.
  3. Uważamy, że nieprawidłowe wykorzystanie pojęć naukowych prowadzi do nadużyć. Jeżeli coś nie jest prawdą, trzeba to naprostować, choćby z czystej przyzwoitości.
  4. Nie mamy monopolu na prawdę. Dysponujemy jedynie źródłami naukowymi, odrobiną ciekawości i chęcią szerzenia wiedzy.
  5. Odrobina humoru nie zaszkodzi. Treści przedstawione z przymrużeniem oka są łatwiej przyswajalne, dlatego pozwalamy sobie na humor w granicach przyzwoitego figlarstwa czy drobnych uszczypliwości.
  6. Działamy z inicjatywy wewnętrznej. Nie stoją za nami koncerny farmaceutyczne, producenci fortepianów historycznych czy sakiewki z monetami możnych tego świata.
  7. Zależy nam na podniesieniu poziomu debaty publicznej w internecie. Wszyscy niejednokrotnie przekonaliśmy się, że zazwyczaj jest on żenująco niski.
  8. O wszystkim można mówić z kulturą. Wyzwiska, szydzenie, obrażanie jest nie na miejscu.
  9. Debatujemy o ideach, nie o ludziach. To drugie zbyt łatwo prowadzi w rozmowie na manowce.
  10. Każdy głos jest dopuszczony do dyskusji. Z jednym tylko zastrzeżeniem: tak długo, jak dyskusja jest kulturalna.
  11. Jeśli to możliwe, precyzujemy źródła. Ponieważ rozprawiamy o nauce, oczekujemy, że źródła będą charakteryzowały się naukowym standardem, zatem kwietniowy numer Pani Domu czy informację własną przekazaną przez Plejadianina musimy potraktować ze zdrowym sceptycyzmem.
  12. Nadzwyczajne hipotezy wymagają nadzwyczajnych dowodów. Jeśli ktoś promuje nieprawdopodobne treści, powinien dołożyć wszelkich starań, aby zaprezentować właściwy materiał dowodowy.
  13. Każdy ma prawo do własnych poglądów. Ale jeżeli dzieli się nimi z innymi, powinien liczyć się z tym, że mogą zostać podane w wątpliwość.
  14. Opieranie terapii na błędnych koncepcjach naukowych nie jest właściwe. Prowadzi ono do monetyzacji metod, którym wcale nie można zaufać.
  15. Wierzymy, że wprowadzanie w błąd potencjalnych pacjentów nie jest intencjonalne. Jako hipotezę zerową ustanawiamy brak odpowiedniego rozeznania w temacie osób promujących pewne formy leczenia dźwiękiem.
  16. Niektóre metody mogą rzeczywiście działać, ale na zupełnie innych zasadach. Placebo to efekt jak najbardziej naukowy.
  17. Każdy ma prawo do błędu. Ważne, żeby nie trwać w nim za długo i dokonać korekty.
  18. Ciągłego powtarzania „tak po prostu jest”, „każdy to widzi”, „to oczywiste” nie uznajemy jako argumentu w dyskusji. Bądźmy szczerzy, nie jest to poważny argument.
  19. Osoby publiczne to osoby publiczne, osoby prywatne to osoby prywatne. Proste tautologie czasami zawierają zaskakujące mądrości – szanujemy prywatność w sieci i nie udostępniamy informacji o osobach prywatnych, uważamy to za niegodne.
  20. Rzeczywistość jest ciekawsza od fikcji. Trzymając się faktów też można wprawić wyobraźnię w ruch.
  21. Plagiaty będziemy ścigać. Kradzież cudzej własności intelektualnej musi spotkać się z konsekwencjami.
  22. Niniejszy zestaw reguł może się rozszerzać. Zapewne nie uwzględniliśmy wszystkich możliwych przypadków, więc rezerwujemy sobie możliwość dodawania nowych punktów z inicjatywy któregoś z członków Redakcji lub Czytelników dB.

Jeśli ktoś przyłapie nas na łamaniu zasad, które wytyczyliśmy, prosimy o kontakt. Każdy głos zostanie rozważony, a jeśli uwaga będzie słuszna, odpowiedni fragment zostanie zmodyfikowany tak, aby nie naruszał wyżej wymienionych standardów.

Redakcja Dźwięcznych Bzdur